SOLAR WALL ACCUMULATION

Solar Wall Accumulation  to system gromadzenia, akumulowania  ciepła wewnątrz ścian budynku poprzez specjalną mieszankę karamzytobetonu. W domach wybudowanych z systemie DiB Solar Wall Acumulattion akumulacja ciepła minimalizuje dostarczanie energii do ogrzania budynku drogą konwencjonalną na rzecz tzw. biernego (pasywnego) pozyskiwania energii, np. słonecznej poprzez odpowiednio usytuowane okna.

 

W koncepcji domu pasywnego zgromadzona energia to dodatkowe,  dość duże źródło oszczędności. Ciepło dostarczane przez nowoczesną, wydajną i oszczędną instalację grzewczą oraz, co niemniej ważne, promieniowanie słoneczne powinno być akumulowane, aby budynek był niskoenergoochłonny. Akumulacja ciepła ma bezpośrednie przełożenie na zauważalną oszczędność. Wykorzystując tego typu rozwiązania realne stało się budowanie obiektów biernego pozyskiwania energii oraz plusenergetycznych. Jest to krok w kierunku domu samowystarczalnego.

Doskonałą akumulację ciepłą wewnątrz budynku zapewniają ściany DiB Solar  Wall wykorzystujące bardzo dobre właściwości keramzytu jako materiału termoizolacyjnego oraz kumulującego ciepło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technologie

Keramzyt vs styropian

 

W porównaniu ze styropianem keramzyt cechuje się wyższym współczynnikiem przewodzenia ciepła (dla największej frakcji - stosowanej właśnie dla celów izolacyjnych - w stanie suchym l wynosi 0,075 W/mK wobec 0,04 dla styropianu), co sprawia, że np. 18-centymetrowa warstwa ocieplenia z keramzytu może zastąpić 10-centymetrową warstwę styropianu. Koszt wykonania izolacji podłogi z keramzytu może być jednak zbliżony lub nawet nieco niższy od izolacji z udziałem styropianu (zamiast podsypki piaskowej, podłoża betonowego i warstwy styropianu wykonuje się jedną warstwę zagęszczonego keramzytu). W zestawieniu z polistyrenem ekstrudowanym porównanie wypada znacznie korzystniej dla keramzytu.

 

 

Jakie właściwości ma keramzyt?

 

 

Keramzyt nie zanika pod wpływem ciepła i nie wydziela żadnych związków chemicznych ani gazów.Nie lubią go żywe stworzenia - gryzonie ani owady.Jest odporny na działanie pleśni i grzybów.Dzięki specyficznemu kształtowi oraz niewielkim rozmiarom granulkom keramzyt jest materiałem wygodnym do zastosowania" jest lekki, łatwy do przenoszenia i wprowadzania. Można go stosować zarówno w postaci kulek zasypywanych luzem, jak też - jeśli tak jest wygodniej - w postaci worków (np. 50-litrowych, które przed ułożeniem należy kilkakrotnie przekłuć na wylot, aby izolacja "oddychała") lub bardzo lekkich bloczków izolacyjnych. Duże ilości keramzytu "luzem" mogą być szybko wprowadzane przy użyciu pompy z dmuchawą na wysokość przekraczającą 15 m i na odległość do 40 m. Może być też użyty do produkcji lekkiego betonu keramzytowego.Keramzyt ma bardzo dobre właściwości akustyczne - w znacznym stopniu wytłumia dźwięki.Ma również dobre właściwości radiestezyjne, ale ta cecha nie została jeszcze zbadana w dostatecznym stopniu.

Płyta żelbetowa fundamentowa DiB PLATE - TRIM

 

      Płyta DiB Plate - Trim to płyta żelbetowa monolityczna, której rozwiązania konstrukcyjne, w szczególności zastosowanie zbrojenia w miejscach, w których występują większe obciążenia sprawia, że płyta ta całą swoją płaszczyzną w stosunku do gruntu pracuje w sposób stabilny. Przegłębienia płyty zapewniają dużo większą jej sztywność, dzięki temu wykorzystanie tej płyty w budowie domu jest nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem, niż zastosowanie tradycyjnych fundamentów. Płyty żelbetowe DiB Plate - Trim maksymalnie tj. 99,9 % niwelują problem rysowania się ścian nośnych  w związku z osiadaniem gruntu, występowaniem wód gruntowych oraz warstwic gruntu.

KERAMZYT

 

Co to jest keramzyt?

To lekkie kruszywo. Keramzyt wytwarzany jest bezpośrednio z gliny, praktycznie nie zawiera domieszek, a przy jego produkcji nie powstają odpady. Najwcześniej, bo na początku XX wieku, zalety keramzytu odkryli Amerykanie, zaś w latach 30. Skandynawowie uruchomili jego produkcję na szeroką skalę. W Polsce produkcję rozpoczęto w latach 70. Surowiec do produkcji polskiego keramzytu - glina ilasta - wydobywany jest w kopalniach na Pomorzu Gdańskim i na Mazowszu.Wydobyta glina leżakuje przez 2-3 tygodni, dolewa się do niej wody, a zawarte w niej drobiny margla są rozgniatane walcami. Powstała w ten sposób uplastyczniona glina trafia do pieca rozgrzanego do temperatury około 1150°C, gdzie w trakcie wypału kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. Po wypaleniu powstają kulki keramzytowe o średnicach 10-20 mm, 4-10 mm, 2-4 mm oraz 0-2 mm, porowate i bardzo lekkie (kulki 10-20 mm mają ciężar objętościowy nieco poniżej 300 kg/m³). Keramzyt produkowany w Polsce w latach 80. był dwukrotnie cięższy, co ograniczało jego stosowanie i wykluczało wiele współczesnych zalet tego materiału.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie zalety ma keramzyt?

 

Szereg właściwości technicznych sprawia, że keramzyt jest dobrym materiałem budowlanym, a szczególnie izolacyjnym - ale nie tylko. Jest bardzo lekki, wygodny do transportu i stosowania, odporny na działanie wilgoci, kwasów i na procesy gnilne. Jest mrozoodporny i niepalny, stosunkowo wytrzymały i ciepły oraz całkowicie odporny na działanie żywych organizmów. W niektórych sytuacjach może być wielokrotnie użyty.Keramzyt nie chłonie wilgoci; poddany jej działaniu szybko ją "oddaje". Nasiąkliwość keramzytu, określana na około 21% dla największych kulek, dotyczy tylko ich zewnętrznej otoczki. Można wyprodukować keramzyt impregnowany o zerowej nasiąkliwości; jego produkcja jest w fazie przygotowania.

Dom i Basen logo

Oddział 1 Włocławek

ul. P.O.W. nr 5 lok. 203,

II piętro, nr 7 –domofon

87-800 Włocławek

Dział sprzedaży Włocławek

Tel. 576 666 529

Email: biuro@domibasen.pl

Biuro Włocławek

adres do koresp. Włocławek 87-800

ul. Chopina 54, skrytka poczt. 49

Tel. 576 666 539

Email:  krysztoforski@domibasen.pl

FIRMY WSPÓŁPRACUJĄCE

Dom i Basen Spółka z. o.o.

ul. Grzybowska 

00-944 Warszawa